SOLČANKA, s.r.o.

Glutaman sodný E621 - Tichý zabijak

Že vám názov glutaman sodný alebo skrátene glutaman nič nehovorí? Ide o dochucovadlo, ktoré sa pridáva do množstva potravín. Najčastejšie o ňom môžete počuť v súvislosti s rýchlym občerstvením, čínskou kuchyňou, instantnými jedlami. Väčšinou sa hovorí o škodlivosti jeho nadmerného príjmu, hlavne pre deti a dospievajúcich.

glutaman v potravinách

Glutaman spôsobuje:

Poškodenie hypotalamu, vyvolané dávkou glutamanu sodného v období dojčenia a následný rozvoj obezity.

Ďalej spôsobuje:

  • Zánik nervových buniek
  • Cukrovku
  • Migrény
  • Autizmus, poruchy pozornosti a hyperaktivitu
  • Alzheimerovu chorobu
  • Narušuje sietnicu oka a spôsobuje zelený zákal
  • Vyvoláva u človeka agresivitu
  • Žalúdočné vredy, gastritídu

Hydrolyzovaný proteín, glutaman sodný, MSG je jedným z najnebezpečnejších umelých potravinárskych prísad. Pri nápisoch na výrobkoch "chuť identická s prírodnou", jedná sa o E621 a E631, v zahranicí označované aj ako MSG. Jedná sa o deriváty kyseliny glutámovej, tú obsahujú všetky bielkovinové prírodné potraviny, najviac sa potom nachádza v riasach Cambó. E631 - inozínom sodný, t.j. soľ kyseliny glutámovej, sa používa ako súčasť korenia v rýchlom občerstvení. Glutaman sodný bol predstavený na začiatku 50. rokov ako zázračná látka zvýrazňujúca chuť, ktorej cieľom je urobiť jedlo chutnejšie a príťažlivejšie.

Glutaman sodný je schopný zlepšiť chuť potravín, v ktorých je pridaný. Na jazyku má človek špeciálne receptory, ktoré na glutaman sodný reagujú, a ktoré sú od prírody určené na to, aby reagovali na prírodnú kyselinu glutamovú.

Začiatkom 20. storočia sa Kikunae Ikeda, vedec z Japonska, zaoberal problematikou "chuti" potravy obyvateľov juhovýchodnej Ázie, a upozornil na to, že jedlo pripravované so sušenými morskými riasami, má výraznejšiu chuť a je tak pre človeka príťažlivejšia. Podarilo sa mu zistiť zdroj, t.j. kyselinu glutamovú, a už v roku 1909 Kikunae Ikeda patentoval tento svoj objav, ktorý pomenoval "adži-no-motto", čo znamená "duše chuti". V 50. rokoch dosiahla výroba glutamanu sodného nové priemyselné úrovne. Spočiatku ho pridávali len do málo kvalitných výrobkov, mletého mäsa, ktoré bolo opakovane rozmrazované, mrazené mäso, ktoré stratilo svoju pôvodnú kvalitu. A tiež sa používal pri výrobe potravín zo strukovín, rýb, zeleniny, hydiny, aby sa zvýšila ich chuť, pri výrobe konzerv, polievok, koncentrátov, zmesou korenia. Pri výrobe salámy sa do nich glutaman sodný pridáva spolu s korením a soľou. Glutaman sodný sa stal veľmi populárnym na celom svete, priemysel ho spracováva v objeme asi 200 000 ton, výrobcovia sa domnievajú, že je príliš drahé používať prírodné potraviny, cibuľu, cesnak a závislosť vraj nespôsobuje. Obsah glutamanu sodného v polotovaroch, výrobkoch z hovädzieho, bravčového, v klobásach je asi 0,05 - 0,15% voči hmotnosti surovín.

Prírodná kyselina glutámová je dôležitým prvkom pre výživu mozgu, zvyšuje intelekt, lieči impotenciu, depresie, znižuje únavu, umelý MSG je jed, ktorý ničí nervové bunky. Profesor Michael Hermanussen z Kielu (Nemecko) vykonával testy na potkanoch a na základe dosiahnutých výsledkov dospel k záveru, že i nepatrné množstvo glutamanu v potkanej potrave ničí bunky diencefalonu, a tiež hubí bunky, ktoré sú zodpovedné za chuť do jedla a za pocit sýtosti. Vedci špeciálne stravujú obézne potkany a myši s cieľom nájsť liek na chudnutie, pričom im hneď po narodení dávajú injekcie MSG (glutamanu sodného). Glutaman sodný zvyšuje množstvo inzulínu trikrát, čo u živočíchov spôsobuje obezitu (je pravdepodobné, že spôsobuje obezitu aj u človeka). Podľa svedectva neurochirurga Dr. Russella Blaylock existuje súvislosť medzi náhlym úmrtím na zástavu srdca a vysokou mierou spotreby glutamanu sodného, veľa ľudí trpí takzvaným "syndrómom čínskej reštaurácie": bolesťami hlavy, blednutím, potením, pocitom "ťažkých" úst. Lekári považovali tieto príznaky za dôsledok podráždenia pažeráka, avšak analýzy ukázali, že sa v krvi zvýšila hladina imunoglobulínu, čo je príznakom alergie.

Výrobcovia si uvedomujú, že mnoho ľudí sa radšej vyhýba potravinám, na ktorých obale je uvádzané: látka zvýrazňujúca chuť - glutaman sodný (E621), a snažia sa ho pred nami skryť. Zvlášť, ak výrobok obsahuje minimálne 50% glutamanu sodného, výrobca sa v tedy nemôže vyhnúť povinnosti oboznámiť s týmto faktom kupojúceho, ale niektorí výrobcovia sú natoľko suverénny, že na svojich výrobkoch uvádzajú "BEZ KONZERVANTOV", "BEZ KONZERVAČNÝCH LÁTOK" na prednej strane ("No ADDED" , alebo "NO MSG Added" vo verzii pre USA). Iní zase schovávajú glutaman sodný pod nasledujúce názvy na obale: "Hydrolyzovaný rastlinný proteín" - "Hydrolyzed Vegetable Protein", alebo ho možno skryť pod názvami ako "Accent", "Aginomoto", "Natural Meat tenderizer". Snažia sa zdôrazniť, že ich produkt je zdravé jedlo, na rozdiel od výrobkov ich konkurencie, čo im zabezpečuje viac šancí na predaj.

Výrobcovia priznávajú, že glutaman sodný je návykový, ako aj jedlo z rýchleho občerstvenia, čo je ďalší bonus pre výrobcov, keď sa tovar dobre predáva, a v budúcnosti budú spotrebitelia nakupovať len vaše potraviny (pretože to je predsa tak veľmi chutné!).

Od tej doby, čo si glutaman sodný získal neslávnu reputáciu tým, že spôsobuje migrény, potravinársky priemysel mu dal veľa nových, nevinne znejúcich pomenovaní, ako napríklad autolyzované kvasinky, kvasnicový extrakt, hydrolyzovaný proteín, maltodextrín, kazeinát sodný, glutaman dihydorgenfosforečnanový a bielkovinový hydrolyzát. Takže spotrebitelia, ktorí sa majú na pozore pred glutamanom sodným, mali by poznať aj jeho možné iné názvy.