SOLČANKA, s.r.o.

Čo je bezlepková diéta

Lepok, respektíve bielkoviny gluténu, ktoré vznikajú jeho štiepením sú obsiahnuté v bežných obilninách - pšenici, jačmeni a raži. Preto je v prípade neznášanlivosti dôležité z jedálnička vylúčiť všetky obilné materiály, ktoré lepok obsahujú.

Jedinou možnou liečbou celiakie je dodržiavanie bezlepkovej diéty. Jedálniček celiatikov sa nezaobíde bez bezlepkovej múky, ktorá nahrádza bežné múky (obsahujúce lepok).

Z bezlepkovej múky je možné upiecť chlieb alebo iné pečivo, slúži pre sladké aj slané pečenie, rovnako tak ju možno použiť na zahusťovanie omáčok a polievok, alebo použiť pri varení alebo do studenej kuchyne.

Bezlepkové múky sa vyrábajú z prirodzene bezlepkových surovín a súčasne sú balené tak, aby neprišli do kontaktu ani so zvyškovým množstvom lepku. Spravidla sú vyrábané v prevádzke kde nie sú vyrábané iné produkty obsahujúce lepok.

Bezlepková diéta môže byť ako plnohodnotná, tak aj pestrá. Základom pre bezlepkovú diétu sú obilniny, ktoré neobsahujú toxický lepok alebo výrobky z bezlepkových materiálov označené ako bezlepkový výrobok.

Medzi prirodzene bezlepkové materiály patrí kukurica, pohánka, ryža, proso alebo amarant. Ďalšou možnosťou sú strukoviny - sója, hrach, šošovica, fazuľa, zelenina vrátane zemiakov, cukiet, paradajok a ovocia. Prirodzene bezlepková potravina je aj mäso. Záleží však na finálnej úprave alebo spracovaní. Údeniny s vysokým podielom mäsa často obsahujú pšeničnú múku alebo modifikovaný škrob. Rovnako tak dochucovadlá ako sójová omáčka alebo kečup! Mliečne výrobky nie sú škodlivé, ale záleží na aktuálnom poškodení črevnej sliznice a vzniku laktózovej intolerancie alebo na použití sprievodných surovín ako sú zahusťovadlá, emulgátory alebo plnidlá.

Vyberajte z našeho e-shopu!

Bezlepkové múky:

Bezlepková múka sójová odtučnená

Bezlepková kukuričná múka hladká

Kukuričná hrubá múka belepková

Sójová múka plnotučná

Bezlepková diéta - povolené potraviny 

Nahradenie gluténu obsahujúcich surovín a potravín je možné pri bezlepkovej diéte niekoľkými spôsobmi:

  • Využitie neobilných surovín, ktoré reprezentujú najmä strukoviny (cícer, hrach, šošovica, fazuľa) a na ich prípravu využiť makrobiotiku a makrobiotické princípy. 
  • Využitie ostatných obilnín, ktoré neobsahujú lepok - kukurica (kukuričná múka), sója (sójová múka), ryža, pohánka (ktorá niekedy nie je radená medzi obilniny), Amarant (pseudoobilnina).

Bezlepkové potraviny sú stále dostupnejšie

Povedomie o celiakii je v dnešnej modernej spoločnosti značne rozšírené, preto už nie je problém zohnať bezlepkovú múku na výrobu domáceho pečiva alebo samotnej bezlepkové potraviny, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné.

Je veľa užitočných rád, ktoré vám spríjemnia varenie a pečenie - napr. Bezlepková múka viac saje vodu, preto je potrebné oproti múke pšeničnej pridať viac vody a viac prášku do pečiva, drobivosť cesta možno zmierniť pridaním orechov, oleja, vajec alebo medu.