SOLČANKA, s.r.o.

Soľ v našej kuchyni

V našich kuchyniach sa najčastejšie používa kuchynská soľ, ale oveľa častejšie narážame v obchodoch už aj na morskú soľ.  Je síce o niečo drahšia, ale niekedy sa investície do kvalitných surovín jednoducho oplatia, hlavne keď ide o soľ, ktorú používame skoro pri každom varení.

Nadbytok používania soli spôsobuje vysoký krvný tlak alebo dokonca srdcové ťažkosti. Takže sa soľou, aj s morskou opatrne. Na druhú stranu soľ potrebujeme pre správnu činnosť obličiek, je potrebná aj pre žalúdok, kde sa vytvárajú šťavy, vďaka ktorým trávime a minerálne látky, ktoré nám chýbajú dokáže doplniť.

Výhoda morskej soli spočíva v tom, že je jemnejšia a hodí sa viac na prípravu kvalitného mäsa. Môžu sa s ňou dochucovať pokrmy už servírované na stole, pretože jej chuť nie je tak agresívna.

Je morská soľ lepšia ako obyčajná?

Je, ak je z čistej morskej vody. Obsahuje viac druhov minerálov a menej sodíka ako kuchynská soľ. Tá je však jodizovaná a jód je problémový prvok vhľadom k nedostatku jódu v našej pôde. Používajte však morskú soľ, budete tak prijímať striedavo oba oba typy soli, pretože pečivo, polotovary, konzervy, ani polievku v závodnej jedálni nikto nesolí morskou soľou.

Soľ kamenná alebo morská?

Odborníci na výživu majú veľakrát rozdielne názory na to, aká soľ je pre človeka viac  vhodnejšia. Či morská alebo kamenná. Kamenná soľ bola predtým tiež morskou. Leží ale už státisíce rokov v temnote a chlade bez pohybu. Pričom morská soľ je v neustálom pohybe, plná energie, slnka a minerálov.

Bežná kuchynská soľ je väčšinou vysoko čistený produkt. V procese čistenia bola pôvodná soľ zbavená asi šesťdesiatich prvkov, ktoré telo nevyhnutne k svojej funkcii potrebuje. Nerafinovaná morská soľ obsahuje iba 75% chloridu sodného a zvyšných 23% pripadá na iné minerály. Rafinovaná kuchynská soľ je však takmer 99% chlorid sodný - a ostatné minerály v nej úplne chýbajú.

Morská soľ do kúpeľa 

Keď práve soľou nemáte čo osoliť, môžete ju aspoň nasypať do vane s horúcou vodou, pretože vašej pokožke rozhodne prospeje.