SOLČANKA, s.r.o.

Recept na domácí glutaman

Glutaman je látka, ktorá sa vo veľkej miere nachádza v prírode. Preto je zvláštna, že ju objavili asi pred 100 rokmi Japonci, ktorí jú získavali z morských rias.

 Podľahli jej chuti, ktorá nieje slaná ani sladká, ani horká alebo kyselá, ale niečo ďalšieho a tak pre ňu vymysleli japonský názov UMAMI. Do slovenčiny sa tento názov nedá preložiť, ale tiež sme si jej chuť obľúbili. 

Potravinári zistili, ako je glutaman nesmierne výhodný, je lacnejší ako korenie a preto sa často používa ako jeho nezdravá náhrada. Hoci ide o prírodnú prísadu, môže veľká dávka glutamanu v jedle vyvolať nepríjemné reakcie (nevoľnosti s búšením srdca, bolesti hlavy, potenie, bolesť v končatinách, zvracanie a hnačky). Niekedy sa tomu hovorí syndróm čínskej reštaurácie, pretože práve tie sú vyhlásené tým, že glutamanom nešetria.

Kde sa používa

  • Všetky hotové, priemyselne vyrobené jedlá od údenín až po polievky v sáčku
  • Využíva sa šesť druhov glutamátu s označením E 620 až E 625
  • Poslednou dobou výrobcovia zistili, že sa kupujúci bránia kupovať výrobky s prídavkom glutamanu, tak začali jeho názvy skrývať pod pojmami ďalších nepriehľadných prísad: mäsový extrakt, kvasnicový extrakt, droždie, fermentovaná pšenica, zmes korenia
  • Istotu máme len u výrobkov, kde je napísané: Bez glutamanu!

Pozor na váhu

Glutaman vyrába dokonca aj naše telo a používa ho k práci mozgu. Kontroluje naše chute a hovorí nám pri jedle, kedy máme dosť. Po veľkej dávke glutamanu z jedla to ale môže vyzerať úplne inak. Prirodzené riadenie chuti skratuje a my nedokážeme včas prestať. Nevnímame signál, že sme už sýti. Pritom to, na čom si zrovna pochutnávame nie je práve kaloricky nevinné. Ďalším dôvodom, prečo pribúdame na váhe je, že glutaman podporuje cez hormóny ukladanie tuku v tele. Boj s priemyselným glutamanom nemožno vyhrať, ale zato si môžeme vyrobit domáci glutaman, zdraviu neškodlivý.

Prírodný glutaman neškodí

Ten ktorý je v potravinách celkom prirodzene a v malých dávkach. Najviac ho je v zelenine hlavne v zrelých paradajkách, v orieškoch, v parmezáne, vo vajciach, v mäse, v hubách.

Recept na domáci glutaman

Suroviny:
1zeler
3 cibule
4 mrkvy
1 pór
4 zrelé paradajky
1 strúčik cesnaku
zväzok ligurčeka a petržlenovej vňate
80 g morskej soli

Postup:

Očistíme zeler, cibuľu, mrkvu a nakrájame ich nadrobno. Pór pozdĺžne rozpolíme a nakrájame na tenké krúžky. Paradajky rozkrojíme, odstránime z nich tvrdé stredy a nakrájame. Nasekáme ligurček, petržlen a nakoniec pridáme nadrobno nasekaný cesnak. Všetko dobre premiešame a dáme na plech vyložený papierom na pečenie. Sušíme v rúre na 100 stupňov niekoľko hodín. Až bude korenie úplne suché, necháme ho vychladnúť a rozmixujeme ho. Potom zmiešame s 80 g soli a uložíme do uzatvárateľného pohára. Vydrží tak niekoľko týždňov.